کلاهبرداری با رسید جعلی بانکی

شاید خیلی برایتان اتفاق بیفتد که جنسی به کسی بفروشید و منتظر هستید که ایشان مبلغ مورد نظر را کارت به کارت کنند. عموما ما رسید انتقال فرد را چک میکنیم، جنس را تحویل می‌دهیم و منتظر پیامک انتقال وجه می‌مانیم. اگر نرسید احتمال میدهیم که شاید پیامک به دلیلی نرسیده و صفحه اینترنتی بانک را چک میکنیم. اما شاید دیگر دیر شده باشد، چون رسیدی که اعتماد شما را جلب کرده جعلی بوده است.

نرم افزار ساخت رسید جعلی

وقتی یک نرم افزار انتقال وجه اینترنتی معروف می‌شود (مانند نرم افزار آسان پرداخت – آپ، یا هفهشتاد و …) چشمان ما به رسید این نرم افزارها عادت می‌کند و آن به به عنوان نمادی از اعتماد می‌شناسد. بنابراین اگر کسی رسید مشابهی به ما نشان بدهد یا برایمان بفرستد، مغز ما حس اعتماد قبلی خودش را مجددا فرخوانی می‌کند.

نمونه‌ای از یک رسید جعلی که مشابه با رسید اصلی نرم افزار آسان پرداخت ساخته شده است.

امکان ارسال پیامک جعلی از سرشماره‌ای دیگر

ممکن است شما فریب این مرحله را نخورده باشید و سفت و سخت منتظر پیامک انتقال وجه باشید. در همین لحظه پیامکی دریافت میکنید مشابه با پیامک‌های بانک شخصی تان که انتقال وجه به کارت یا حساب شما را نمایش می‌دهد. اما این پیامک از شماره‌ی همیشگی بانک شما ارسال نشده است و علاوه بر آن موجودی دقیق حساب شما را نمایش نمی‌دهد. اما احتمال دقت نکردن و کنترل بیشتر از طرف شما وجود دارد که اعتماد کرده و تصور کنید که پول برای شما واریز شده است.

چگونه از این مورد جلوگیری کنیم؟

 • وقتی رسید انتقال وجه دریافت می‌کنید حتما با موجودی بانک خود چک کنید و سپس جنس مورد نظر را تحویل بدهید. وجود شماره کارت و نام شما در رسید به هیچ وجه صحت رسید را تایید نمیکند.
 • اگر پیامک انتقال وجه برای شما ارسال شد، حتما چک کنید که پیامک های قبلی بانک نیز بالاتر از آن و از همین شماره ارسال شده باشد. ارسال پیامک از یک شماره جدید را به عنوان سند قبول نکنید.
 • چک کردن موجودی حساب و مطمئن شدن از واریز وجه هیچ ارتباطی به بی‌احترامی ندارد و به هیچ وجه توهین به فرد مقابل نیست. حرف‌های احساسی طرف مقابل نباید شما را از مطمئن شدن از واریز وجه منصرف کند.
 • برای تمامی اطرافیان تان روی حساب اصلی شان خدمات ارسال پیامک بانکی را فعال کنید و افراد مسن‌تر (پدر و مادر و …) را از این مساله آگاه کنید.
 • در صورتی که خدمات پیامکی ندارید از طریق خودپرداز، یا کارت‌خوان مغازه ها یا شماره گیری های USSD میتوانید از موجودی حساب تان مطلع شوید.

کپی کارت هنگام خرید یا نزد دستگاه خودپرداز – کلاهبرداری با اسکیمر

تصور نکنید که فقط وقتی کارت فیزیکی دست شماست، دیگر کسی نمیتواند از حساب شما برداشت کند. «اسکیمر» نام دستگاهی ست که اجازه میدهد کلاهبردار یک کارت بانکی را کپی کند. کلاهبردار با دیدن یا دزدیدن رمز شما، و کارتی که کپی کرده است میتواند اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب شما بنماید.

کپی شدن کارت هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز

در این روش قبل از حضور شما، کلاهبردار دستگاه کوچکی که مانند ورودی های معمول خودپرداز است، روی بخش ورودی کارت نصب میکند. وقتی شما کارت را وارد میکنید، کارت شما ابتدا از اسکیمر رد شده و سپس وارد اسکیمر میشود. همچنین کلاهبردار ممکن است کنار شما موقع زدن رمز ایستاده باشد و یا یک صفحه کلید تقلبی روی صفحه کلید اصلی دستگاه خودپرداز بگذارد.

پس از اینکه شما وجه خود را دریافت کردید و رفتید، کلاهبردار اطلاعات کارت شما را بر روی یک کارت خام کپی میکند و با رمزی که از روی دست شما دیده است یا با صفحه کلید تقلبی از شما گرفته است اقدام به برداشت وجه غیر مجاز میکند.

برای جلوگیری از این روش:

 • هنگام کار کردن با دستگاه خود پرداز مطمئن شوید که هیچ بخشی به کارت خوان یا صفحه کلید آن اضافه نشده باشد.
 • هر گونه چسب خوردگی یا وجود شی اضافه روی خودپرداز را به مسئولان مربوطه اعلام کنید.
 • قبل از برداشت وجه، وجود افراد مشکوک اطراف خود را بررسی کنید.
 • از خودپردازهایی که دوربین دارند و بیشتر در مکان های رفت و آمد هستند استفاده کنید.

کپی شدن کارت هنگام خرید از مغازه (دستگاه POS)

در این روش طبق معمول شما اقدام به خرید از یک مغازه کرده اید و مغازه دار کارت را از شما گرفته، روی دستگاه پوز میکشد و رمز را از شما میپرسد، شما نیز که طبق معمول به مغازه داران اعتماد داشته اید، رمز را بلند به مغازه دار اعلام میکنید رسید خرید خود را دریافت کرده و از مغازه خارج میشوید.

مغازه دار اما در زمان پرداخت از غفلت استفاده کرده و کارت شما را علاوه بر دستگاه پوز خودش، بر روی یک دستگاه اسکیمر (کپی کننده کارت) میکشد. وقتی شما خارج میشوید رمز ذکر شده توسط شما را یادداشت میکند. سپس اطلاعات کارت شما را با استفاده از همان دستگاه اسکیمر رو روی یک کارت خام کپی میکند. حال کلاهبردار نیز مانند شما کارت و رمز شما را در دست دارد و در زمانی که شما زیاد مشکوک نشوید اقدام به برداشت وجه میکند.

سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی به روش اسکیمر در قالب دست فروش و فروشنده
دستگاه اسکیمر قابل حمل، مورد استفاده توسط کلاهبرداران در قالب فروشنده مغازه یا دست فروش

برای جلوگیری از این روش:

 • هیچ گاه رمز خود را به مغازه داران و فروشندگان نگویید و اصرار کنید که رمز را خودتان وارد کنید.
 • بیشتر از فروشگاه هایی خرید کنید که سیستم ورود رمز جداگانه به دستگاه پوز خود متصل کرده اند یا دستگاه پوز را در اختیار مشتریان گذاشته اند.
 • اگر مجبور شدید برای خرید کردن رمز خود را اعلام کنید، در اولین فرصت رمز اول خود را تغییر بدهید.

روش‌های کلاهبرداری با درگاه اینترنتی جعلی

روش کلاهبرداری

کلاهبرداری اینترنتی به سرعت در ایران در حال رشد است. در این روش افراد فریب خورده یک لینک ناشناس را که در یک شبکه اجتماعی یا سایت متفرقه مشاهده نموده اند، بازدید میکنند. در این لینک با ترغیب فرد به کمک به کار خیر، یا خرید یک کالای کمیاب یا غیر قانونی، حواس فرد را پرت کرده و صفحه درگاهی مشابه با بانک ها نمایش می‌دهند. فرد نیز بدون اطلاع از اینکه در صفحه‌ی جعلی اطلاعات کارت خود را وارد نموده است، فکر میکند که صرفا با یک خطای معمولی روبرو شده است. چند ساعت یا چند روز بعد مبلغ هنگفتی از حساب فرد توسط کلاهبردار برداشت میشود.

چگونه درگاه های اینترنتی جعلی را بشناسیم؟

برای شناختن درگاه های جعلی حتما باید به آدرس آن دقت کنید. اول اینکه آدرس حتما میبایست با https شروع شده باشد، ثانیا میبایست آدرس درگاه ها به آدرس شاپرک دات آی آر ختم شود. مانند sep.shaparak.ir که متعلق به بانک سامان است. در زیر دو نمونه درگاه واقعی و جعلی را مشاهده میکنید:

درگاه پرداخت صحیح بانک ملت
درگاه پرداخت واقعی بانک ملت
سایت طراحی شده توسط یک هکر که به بهانه فروش دیش ماهواره اطلاعات بانکی افراد را سرقت می کرد!!
سایت طراحی شده توسط یک هکر که به بهانه فروش دیش ماهواره اطلاعات بانکی افراد را سرقت می کرد!!

هنگام مشاهده هر یک از این موارد هشیار باشید!

کلاهبرداران اینترنتی از علاقه طعمه های خود به مواردی خاص استفاده میکنند تا حواس ایشان را از آدرس سایت اینترنتی که در حال زدن اطلاعات کارت در آن هستند پرت کنند. هنگام دیدن موارد این چنین، حتما آدرس سایت را مطابق قواعد بالا کنترل کنید:

 • سایت های خیریه و کمک به نیازمندان (نیت خیر شما نباید جلوی هشیاری شما را بگیرد)
 • سایت های همسر یابی یا ازدواج موقت (مخصوص فریب آقایان)
 • سایت های طالع بینی و فال (مخصوص فریب خانم ها)
 • سایت های شرط بندی
 • سایت های مربوط به فروش کالای غیر مجاز (ماهواره، اسلحه، نرم افزار یا فیلم غیر قانونی، وی پی ان و …)

روشهای کلاهبرداری پیامکی

پیامک جعلی «شما برنده شده اید»

در یکی از این شگردها به تازگی پیامک هایی برای مشترکان تلفن همراه ارسال شده که آنها را به عنوان یکی از برندگان جشنواره طرح هزاران لبخند همراه اول معرفی کرده. نمونه متن ارسالی به شرح زیر می باشد:

مشترک گرامی شما برنده مبلغ ۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال در طرح هزاران لبخند همراه اول شده اید. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه دریافت با شماه ***** تماس حاصل فرمایید.

ارسال شده توسط کلاهبردار


که پس از برقراری تماس از وی خواسته می شود مشخصات خود را از قبیل نام و نام خانوادگی و شماره ملی و … را برای آنها ارسال نماید. بعد از ارسال مشخصات پیامکی مبنی بر صحت اطلاعات ارسالی و همسان بودن با اطلاعات فرد برنده برای او ارسال می شود و از وی خواسته می شود جهت واریز مبلغ، شماره حساب، شماره کارت، رمز دوم و دیگر مشخصات بانکی را برای آنها ارسال نماید. در این مرحله است که کلاهبرداری صورت می گیرد.

پیامک جعلی «به این کارت بزن»

در این روش با ارسال انبوه پیامک به شماره‌ همراه مشتریان تلفن همراه با این مضمون «بزن به این کارت» همراه با یک شماره کارت، آنان را دچار اشتباه می‌کنند، فریب خوردگان هم اگر در همان لحظه قصد واریز مبلغی را به حساب کسی داشته باشند به اشتباه پول را به حساب فرد کلاهبردار واریز می‌کنند.

کلاهبرداری با پیامک «بزن به این کارت»

پیامک جعلی «یک گنج پیدا کردم لطفا کمکم کنید»

سلام من سیداحمد بختیاری عشایرچادرنشین منتقه ازناهستم حقیقت چند وقت پیش برادرم با گوسفندا پایین تپه مقداری وسیله قدیمی داخل کوزه پیدا کرده 1012 سکه با دوتا مجسمه مادرم سید است شماره شما را به قرآن استخاره کردیم خوب آمد اگرمیتونی آنهارا برامون بفروش اما تورا به امام حسین قسم به کسی چیزی نگویید زنگ بزن

ارسالی از طرف کلاهبردار گوزه یاب و گنچ یاب
سلام من سیداحمد بختیاری عشایرچادرنشین منتقه ازناهستم حقیقت چند وقت پیش برادرم با گوسفندا پایین تپه مقداری وسیله قدیمی داخل کوزه پیدا کرده 1012 سکه با دوتا مجسمه مادرم سید است شماره شما را به قرآن استخاره کردیم خوب آمد اگرمیتونی آنهارا برامون بفروش اما تورا به امام حسین قسم به کسی چیزی نگویید زنگ بزن

پیامک جعلی «یارانه شما قطع شد»

یکی از انواع این کلاهبرداری‌های پیامکی است که با مضمون قطع رایانه به برخی از کاربران ارسال شده و با هدایت آنها به یک وب‌سایت جعلی، اطلاعات بانکی‌شان را درخواست کرده است.

در این راستا، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در توئیتر خود نوشته است: اخیراً پیامکی از سوی کلاهبرداران به ۷۸ هزار نفر ارسال شده که با خبر جعلی قطع‌شدن یارانه، اطلاعات آن‌ها را به سرقت ببرند. وزارت‌ICT و پلیس‌فتا سریعاً متوجه شدند و با بستن سرشماره و سایت کلاهبردار، اطلاع‌رسانی‌های لازم پیامکی را انجام دادند.

پیامک جعلی کلاهبرداری - یارانه شما قطع شد

«پیامک ارسالی با عنوان قطع رایانه شما جعلی و به قصد سرقت اطلاعات کارت بانکی شما بوده است، در صورت ورود به سایت سریعاً نسبت به تغییر رمزهای کارت (به‌ویژه رمز دوم) خود اقدام کنید.»

اینستاگرام محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات

کلاهبرداری ۳ میلیارد تومانی یک کارمند بانک در کرج

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از بازداشت یک کارمند بانک خبر داد و گفت که این فرد حدود سه میلیارد تومان از مشتریان کلاهبرداری کرده است.

‌به گزارش ایسنا، حاجی رضا شاکرمی از بازداشت کارمند کلاهبردار خبر داد و گفت: کارگزار پست بانک که اقدامات مربوط به افتتاح حساب افراد را انجام می‌داد هنگام انجام مراحل افتتاح حساب دو فیش به مشتریان ارائه می‌کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز خاطرنشان کرد: یکی از این فیش‌های مذکور، فیش واریز و دیگری فیش برداشت بوده که مشتریان نیز فیش برداشت را امضا کردند.

وی افزود: در ادامه کارمند مذکور به برداشت از حساب مشتریان اقدام و با این شیوه حدود سه میلیارد تومان کلاهبرداری کرده بود.

شاکرمی تصریح کرد: کارمند کلاهبردار هم اکنون در بازداشت به سر می‌برد.

منبع: ایسنا

بازداشت یک باند حرفه‌ای کلاهبرداری فعال در سایت «دیوار»

دادستان مرکز استان کرمان از انهدام یک باند حرفه‌ای کلاهبرداری که که از طریق نرم افزار و سایت «دیوار» در سطح وسیع اقدام به کلاهبردای از شهروندان می‌کرد خبر داد.

به گزارش ایسنا، دادخدا سالاری با اعلام این خبر افزود: در این رابطه دو متهم مرد و یک زن دستگیر شده اند و کلاهبرداران از طریق تبلیغ انتقال امتیاز وام، فروش گوشی تلفن همراه و تلویزیون ال ای دی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کردند.

وی تصریح کرد: با توجه به طرح شکایات متعدد در پلیس فتا و پلیس آگاهی کرمان در مورد ارتکاب کلاهبرداری توسط افرادی در فضای مجازی از طریق تبلیغ انتقال امتیاز وام، فروش گوشی تلفن همراه و تلویزیون ال ای دی از طریق سایت دیوار و پس از تشکیل ۱۲ پرونده در پلیس فتا و تعداد ۹ پرونده در پلیس آگاهی کرمان و تعداد 10 پرونده دیگر در سطح کشور و در شهرهای مختلفی از جمله یزد، میناب، آستارا، جیرفت، سیرجان و غیره با موضوعات مشابه که بیانگر گستردگی عملیات متهمین بود، بلافاصله رسیدگی به موضوع در دستور کار این دادسرا قرار گرفت و دستور کشف هویت مرتکبین و کشف ادله مرتبط با جرم صادر گردید.

دادستان کرمان با بیان اینکه با تحقیقات انجام شده مشخص شد وجوه حاصل از جرم به حساب آقای «م. ح» متهم ردیف اول منتقل شده است، گفت: سرانجام مخفیگاه متهمان شناسایی و در این رابطه 3 تن از اعضای باند دستگیر و از محل اختفای کلاهبرداران تعداد زیادی گوشی تلفن همراه، کارت بانکی و فیش های بانکی که متهمین درصدد تهیه نمونه جعلی اسناد انتقال امتیاز وام بر اساس آن بوده اند، کشف گردیده است.

وی افزود: دو نفر از متهمین پس از دستگیری به بزه ارتکابی اقرار نموده اند و تحقیقات تکمیلی جهت کشف اسناد مجعول و موارد استفاده آن و همچنین شناسایی هویت سایر بزه‌دیدگان در جریان است و متهمین با قرار تامین مناسب در بازداشت می باشند.

دادستان کرمان با اشاره به اینکه بررسی‌های انجام شده حکایت از استفاده متهمین از شماره تلفن های مختلف جهت ثبت آگهی در سایت دیوار و در سطح وسیعی دارد افزود: کلاهبرداران پس از تماس تلفنی شهروندان (قربانی) با وی جهت خرید محصول یا دریافت امتیاز وام به نامبرده اعلام می نمود جهت اخذ خدمات ۵۰ درصد قیمت را به کارت بانکی واریز نماید و ۵۰ درصد باقیمانده نیز پس از دریافت محصول یا اخذ امتیاز وام اخذ می گردد.

وی گفت: در این راستا متهم جهت جلب اعتماد فرد مقابل، تصویر محصول مورد نظر یا برگه انتقال امتیاز وام را برای قربانی ارسال می نموده است. سپس متهم تلفن همراه خود را خاموش و از پاسخگویی امتناع می نماید.

دادستان کرمان در ادامه گفت: شهروندان بایستی تا قبل از حصول اطمینان از صحت اطلاعات ارائه شده از سوی فرد فروشنده، اقدام به واریز وجه ننمایند و حتی الامکان ارتباطات و خرید و فروش ها به صورت حضوری انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان باید توجه داشته باشند تحت هیچ عنوان پیش از رویت و دریافت کالا مبلغی را به حساب فروشنده واریز نکنند اظهار کرد: خریداران بایستی توجه نمایند که ترجیحاً از ساکنین شهر خود به صورت حضوری خرید کنند

این مقام قضایی بیان کرد: تجربه نشان داده قرار گذاشتن در شعب بانک ها و انتقال پول پس از دریافت کالا از امن ترین روش های معامله می باشد.

سالاری در خصوص اینکه چگونه می توان یک معامله را با خیالی آسوده انجام داد، گفت:حتما از کسانی خرید کنید که امکان ملاقات حضوری آنها پیش از انجام معامله فراهم است و قبل از خرید کالا را با دقت مورد بررسی قرار دهید.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات حساب از سوی فروشنده نباید موجب اعتماد افراد گردد. ممکن است اطلاعات شخص دیگری مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد و تحت هیچ عنوان پیش از دریافت کالا هزینه‌ای پرداخت نکنید.

دادستان کرمان بیان کرد: در صورت امکان، هنگام خرید کالا رسید کتبی معتبر از فرد دریافت کنی دو بهتر است در اماکن شلوغ و امن همچون نزدیک پایگاه های پلیس، شعب بانک ها و … قرار ملاقات بگذارید.

وی تاکید کرد: تلفن ثابت از شخص فروشنده بخواهید و با آن تلفن با ایشان صحبت کنید تا از واقعی بودن شماره ثابت اطمینان حاصل کنید.

سالاری افزود: شناسه آگهی و تمامی اطلاعاتی که از فروشنده دارید را تا پایان معامله نزد خود نگهداری کنید. (ترجیحاً از صفحه آگهی اسکرین شات تهیه کنید) برای اطمینان بیشتر می‌توانید سایر آگهی های فروشنده را نیز بررسی کرده و در صورت دیدن موضوعی غیر طبیعی از انجام معامله جلوگیری کنید

این مقام قضائی گفت: از فروشنده اسکن شناسنامه یا کارت ملی را که با نام صاحب حسابی که می‌خواهید پول را به آن واریز کنید مطابقت داشته باشد، بخواهید. برای اطمینان بیشتر می توانید از شناسنامه و یا کارت ملی در کنار کالا عکس بگیرند و برای شما ارسال کنند.

دادستان کرمان در پایان تاکید کرد: شهروندان بیشتر احتیاط کنند وقتی که قیمت و شرایط ارائه شده بیش از حد عالی و خارج از عرف به نظر می‌رسد.

منبع : عصر ایران