شاید خیلی برایتان اتفاق بیفتد که جنسی به کسی بفروشید و منتظر هستید که ایشان مبلغ مورد نظر را کارت به کارت کنند. عموما ما رسید انتقال فرد را چک میکنیم، جنس را تحویل می‌دهیم و منتظر پیامک انتقال وجه می‌مانیم. اگر نرسید احتمال میدهیم که شاید پیامک به دلیلی نرسیده و صفحه اینترنتی بانک را چک میکنیم. اما شاید دیگر دیر شده باشد، چون رسیدی که اعتماد شما را جلب کرده جعلی بوده است.

نرم افزار ساخت رسید جعلی

وقتی یک نرم افزار انتقال وجه اینترنتی معروف می‌شود (مانند نرم افزار آسان پرداخت – آپ، یا هفهشتاد و …) چشمان ما به رسید این نرم افزارها عادت می‌کند و آن به به عنوان نمادی از اعتماد می‌شناسد. بنابراین اگر کسی رسید مشابهی به ما نشان بدهد یا برایمان بفرستد، مغز ما حس اعتماد قبلی خودش را مجددا فرخوانی می‌کند.

نمونه‌ای از یک رسید جعلی که مشابه با رسید اصلی نرم افزار آسان پرداخت ساخته شده است.

امکان ارسال پیامک جعلی از سرشماره‌ای دیگر

ممکن است شما فریب این مرحله را نخورده باشید و سفت و سخت منتظر پیامک انتقال وجه باشید. در همین لحظه پیامکی دریافت میکنید مشابه با پیامک‌های بانک شخصی تان که انتقال وجه به کارت یا حساب شما را نمایش می‌دهد. اما این پیامک از شماره‌ی همیشگی بانک شما ارسال نشده است و علاوه بر آن موجودی دقیق حساب شما را نمایش نمی‌دهد. اما احتمال دقت نکردن و کنترل بیشتر از طرف شما وجود دارد که اعتماد کرده و تصور کنید که پول برای شما واریز شده است.

چگونه از این مورد جلوگیری کنیم؟

 • وقتی رسید انتقال وجه دریافت می‌کنید حتما با موجودی بانک خود چک کنید و سپس جنس مورد نظر را تحویل بدهید. وجود شماره کارت و نام شما در رسید به هیچ وجه صحت رسید را تایید نمیکند.
 • اگر پیامک انتقال وجه برای شما ارسال شد، حتما چک کنید که پیامک های قبلی بانک نیز بالاتر از آن و از همین شماره ارسال شده باشد. ارسال پیامک از یک شماره جدید را به عنوان سند قبول نکنید.
 • چک کردن موجودی حساب و مطمئن شدن از واریز وجه هیچ ارتباطی به بی‌احترامی ندارد و به هیچ وجه توهین به فرد مقابل نیست. حرف‌های احساسی طرف مقابل نباید شما را از مطمئن شدن از واریز وجه منصرف کند.
 • برای تمامی اطرافیان تان روی حساب اصلی شان خدمات ارسال پیامک بانکی را فعال کنید و افراد مسن‌تر (پدر و مادر و …) را از این مساله آگاه کنید.
 • در صورتی که خدمات پیامکی ندارید از طریق خودپرداز، یا کارت‌خوان مغازه ها یا شماره گیری های USSD میتوانید از موجودی حساب تان مطلع شوید.

۷ Comments

 1. درود بر شما
  واقعا ممنونم از اینهمه اطلاعات عالی
  واقعا مردم باید بدونن این روش ها رو.
  من با اجازتون با ذکر منبع کپی میکنم.
  سپاس

 2. امروز یه نفر اومده بود مغازه دوستم و خود دوستم که صاحب مغازه هست نبودش و من مغازشو باز کردم یه مشتری اومد خلاصه طرف ۱۲۰۰۰۰۰ خرید کرد و اس ام اس کسر از حسابشو نشون داد که به کارت صاحب مغازه مبلغو زده بود حتی اسم صاحب کارتم زده بود ولی هیچی به حسابش نیومده الان من شرمنده و رو سیاه باید خودم اون پولو به رفیقم بدم چون اشتباه از من بدبخت بوده ولی آخه خاک بر سر اون سیستم بانکی که با یه برنامه راحت اطلاعات صاحب کارت یکی دیگه رو اعم از اسم و فامیل به راحتی در اختیار برنامه های غیر معتبر دیگه میذاره

 3. من دقیفا همین بلا سرم اومده چیکار باید بکنم کجا باید شکابت کنم رسید جعلی نشونم دادن جنسمو بردن توروخدا راهنماییم کنین بیچاره شدم از سایت دیوار اومده بود جنس برای مادر بنده خدام بود

 4. سلام یه راهی هم هست که شماره پیامکی اون بانک سیو کنیم اگه از با اون اسمی که ما سیو کردیم پیام نیومد اون وقت معلومه جعلیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *