ویدیو کوتاه ۳ دقیقه‌ای از فرآیند واریز وجه از طرف یک کلاهبردار

گاهی ناخواسته با دلسوزیمان به کلاهبرداران کمک میکنیم. ویدیو بالا یکی از روش های کلاهبرداران را توضیح میدهد که سناریو زیر را دنبال میکند:

  • به صورت ناخواسته و ناگهانی مبلغی پول به حساب شما واریز میشود.
  • مدتی بعد کلاهبردار با شما تماس میگیرد. او ادعا میکند که وجه را اشتباها برای شما واریز کرده است و از شما درخواست میکند که وجه را برایش برگردانید.
  • شما که قصدتان خیر است و از خواهش ها و التماس های او و شرایط بد او ناراحت میشوید. در نهایت وجه را به شماره کارتی که او ذکر میکند برمیگردانید.

اما توجه کنید که در سناریو بالا، در واقع کلاهبردار از فرد دیگری یک پیش پرداخت گرفته است و قرار نیست کالایی به سوژه خود تحویل بدهد. او برای اینکه دنبال نشود، شماره کارت شما را به سوژه خود داده است. سوژه وجه پیش پرداخت را به کارت شما واریز میکند. و شما به کلاهبردار برمیگردانید. در برخی موارد حتی شما وجه را به یک مغازه که کلاهبردار در آن منتظر خرید طلاست واریز میکنید. بنابراین هیچ اثری از او باقی نخواهد ماند و شما و طلا فروش مسئولیت جرم را خواهید داشت.

چگونه از این کلاهبرداری جلوگیری کنیم؟

  • وجه واریز شده را فقط به کارت یا حساب مبدا خودش واریز کنیم نه شماره کارت دیگر
  • در صورت امکان، وجه را پس از ۴۸ ساعت واریز کنیم تا در صورت نیاز به پیگیری قانونی قابلیت پاسخگویی داشته باشیم.
  • در صورتی که کالای با نقدینگی بالا میفروشیم (مانند طلا، دلار یا گیف کارت)، تمامی اطلاعات هویتی فرد را به صورت تایید شده دریافت کنیم. (به این فرآیند KYC یا Know Your Customer میگویند) این مورد شامل تماس از یک تلفن ثابت و تایید شماره همراه فرد است.

متاسفانه منبع ویدیو بالا را پیدا نکردیم، اگر شما میدانید که کدام استودیو یا مجموعه این ویدیو زیبا را تهیه کرده است به ما اطلاع بدهید که منبع را ذکر کنیم. برای آشنایی با سایر روش های کلاهبرداری به این لینک مراجعه کنید.

۲ Comments

  1. چرت و پرت. من موندم کلاهبردار شماره کارت رو از کجا آورده. بعدشم مهمتر اینکه شماره تلفن صاحب حساب رو از کجا آورده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *