تصور نکنید که فقط وقتی کارت فیزیکی دست شماست، دیگر کسی نمیتواند از حساب شما برداشت کند. «اسکیمر» نام دستگاهی ست که اجازه میدهد کلاهبردار یک کارت بانکی را کپی کند. کلاهبردار با دیدن یا دزدیدن رمز شما، و کارتی که کپی کرده است میتواند اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب شما بنماید.

کپی شدن کارت هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز

در این روش قبل از حضور شما، کلاهبردار دستگاه کوچکی که مانند ورودی های معمول خودپرداز است، روی بخش ورودی کارت نصب میکند. وقتی شما کارت را وارد میکنید، کارت شما ابتدا از اسکیمر رد شده و سپس وارد اسکیمر میشود. همچنین کلاهبردار ممکن است کنار شما موقع زدن رمز ایستاده باشد و یا یک صفحه کلید تقلبی روی صفحه کلید اصلی دستگاه خودپرداز بگذارد.

پس از اینکه شما وجه خود را دریافت کردید و رفتید، کلاهبردار اطلاعات کارت شما را بر روی یک کارت خام کپی میکند و با رمزی که از روی دست شما دیده است یا با صفحه کلید تقلبی از شما گرفته است اقدام به برداشت وجه غیر مجاز میکند.

برای جلوگیری از این روش:

  • هنگام کار کردن با دستگاه خود پرداز مطمئن شوید که هیچ بخشی به کارت خوان یا صفحه کلید آن اضافه نشده باشد.
  • هر گونه چسب خوردگی یا وجود شی اضافه روی خودپرداز را به مسئولان مربوطه اعلام کنید.
  • قبل از برداشت وجه، وجود افراد مشکوک اطراف خود را بررسی کنید.
  • از خودپردازهایی که دوربین دارند و بیشتر در مکان های رفت و آمد هستند استفاده کنید.

کپی شدن کارت هنگام خرید از مغازه (دستگاه POS)

در این روش طبق معمول شما اقدام به خرید از یک مغازه کرده اید و مغازه دار کارت را از شما گرفته، روی دستگاه پوز میکشد و رمز را از شما میپرسد، شما نیز که طبق معمول به مغازه داران اعتماد داشته اید، رمز را بلند به مغازه دار اعلام میکنید رسید خرید خود را دریافت کرده و از مغازه خارج میشوید.

مغازه دار اما در زمان پرداخت از غفلت استفاده کرده و کارت شما را علاوه بر دستگاه پوز خودش، بر روی یک دستگاه اسکیمر (کپی کننده کارت) میکشد. وقتی شما خارج میشوید رمز ذکر شده توسط شما را یادداشت میکند. سپس اطلاعات کارت شما را با استفاده از همان دستگاه اسکیمر رو روی یک کارت خام کپی میکند. حال کلاهبردار نیز مانند شما کارت و رمز شما را در دست دارد و در زمانی که شما زیاد مشکوک نشوید اقدام به برداشت وجه میکند.

سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی به روش اسکیمر در قالب دست فروش و فروشنده
دستگاه اسکیمر قابل حمل، مورد استفاده توسط کلاهبرداران در قالب فروشنده مغازه یا دست فروش

برای جلوگیری از این روش:

  • هیچ گاه رمز خود را به مغازه داران و فروشندگان نگویید و اصرار کنید که رمز را خودتان وارد کنید.
  • بیشتر از فروشگاه هایی خرید کنید که سیستم ورود رمز جداگانه به دستگاه پوز خود متصل کرده اند یا دستگاه پوز را در اختیار مشتریان گذاشته اند.
  • اگر مجبور شدید برای خرید کردن رمز خود را اعلام کنید، در اولین فرصت رمز اول خود را تغییر بدهید.
Tags:

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *